GULDÄPPLET 2013

Nominerade 2013

Guldäpplet är ett lärarstipendium. Det utdelas årligen till en eller flera lärare som förnyat lärandet med stöd av IT i egen undervisning och som inspirerat elever och kollegor i ett lokalt, kommunalt och gärna även nationellt verksamhetsfält.

Guldäpplet delas ut till den eller de lärare som förnyat lärandet med IT-stöd. Speciellt belönas den som förnyat egen undervisning eller verkat för spridning av idéer och erfarenheter till kollegor.

Guldäpplet 2013 utdelas vid Skolforum i Älvsjö, den 29 oktober kl 10.30.

Nedan en lista med samtliga nominerade till guldäpplet 2013 och därefter ett slumpartat urval av trettio av de nominerade - klicka på respektive foto för visning av pdf.

Nominerade till GULDÄPPLET 2013 (sorterade efter kommun)

  • Fredrik Sandström , Gäddgårdsskolan, Arboga
  • Anna-Lena Molin, Snavlundaskola, Askersund
  • Ulrika Eriksson, Svenstaviksskola, Bergs kommun
  • Christer Friman , Mårängsskolan, Boden
  • Daniel Hult , Banslättsskolan, Botkyrka
  • Mattias Björklund , Tullinge gymnasium, Botkyrka
  • Paula Stenberg, Tumba Gymnasium, Botkyrka
  • Ingela Clarin , Ängsdals skola, Bunkeflostrand, Malmö
  • Stefan Fornestedt, Ängsdals skola, Bunkeflostrand, Malmö
  • Cecilia Härsing , Skogstorpsskolan, Eskilstuna
  • Charlotte Neumann , Falkenbergs gymnasieskola, Falkenberg
  • Johan Andersson , Forshagaakademin, Forshaga
  • Gustav Bärgaskörd , Förskolan Grinden, Gnesta
  • Pernilla Mattsson, Solbergaskolan, Gotland
  • Mikael Bondestam , Polhemsskolan, Gävle
  • Erica Blom IKT-pedagogik , Göteborgsregionens Tekniska Gymnasium, Göteborg
  • Tönnes Skyman , Hökegården GS, Rosenhöjd GS, Göteborg
  • Anders Ericsson , Påarpsskola, Helsingborg
  • Jonas Hansson , T4-skolan, Hässleholm
  • Frida Matseus, Fjällenskolan, Järfälla
  • Linda Svanberg, SAM-gymnasiet och Kulturskola, Järfälla
  • Linnea Utterström , Manhemsskolan, Kalix
  • Dan Frendin , Stagneliusskolan, Kalmar
  • Britt Marie Carlsson, Nobelgymnasiet, Karlstad
  • Maria Sikström , Duveholmsgymnasiet, Katrineholm
  • Piret Gustavsson Rhivk , Duveholmsgymnasiet, Katrineholm
  • Peter Zier, Vuxenutbildningen, Kristianstad
  • Karin Heikkilä, Rutviksskolan, Luleå
  • Helene Henning och Zofi Holgersson , Nyvångsskolan, Lund
  • Magnus Ehinger , Polhemskolan, Lund
  • Olle Strömbeck , Tunaskolan, Lund
  • Pia Davidsson , Polhemskolan, Lund
  • Barbro Sköldenberg (fd Cronberg), Sofielundsskolan, Malmö
  • Fredrik Johansson, Pauli Komvux, Malmö
  • Karin Lundgren, Centrum för Pedagogisk Inspiration, Malmö
  • Ann-Catrin Hack-Danielsson, Charlottenborgskolan, Motala
  • Birgitta Wollin , Björknässkolan, Nacka
  • Anders Svensson, De Geer-gymnasiet, Norrköping
  • Lena Rydman , St Olofsskolan, SFI, Norrköping
  • Emil Wickman , Bålbroskola, Norrtälje
  • Jonas Lindahl , Freinetskolan Hugin, Norrtälje
  • Natalie Varala Wiklund , Svanbergaskolan, Norrtälje
  • Peter Tidholm, Gripenskolan (Del av Nyköpings gymnasieskola), Nyköping
  • Kristina Skafvenstedt, Svandammsskolan, Nynäshamn
  • Henrik Tröst , Nordenbergskolan , Olofström
  • Frida Lindén , Vallhamra skola, Partille
  • Jacob Möllstam, Jonseredskolan, Partille
  • Pernilla Laursen, Furulundsskola, Partille
  • Malin Nyberg, Rönninge gymnasium, Salem
  • Tina Åhlstrand , Kungsgårdens skola, Sandviken
  • Andreas Nordh , Ekillaskolan, Sigtuna
  • Arian Asinger , Ekillaskolan, Sigtuna
  • Cecilia Meijer , Sätunaskolan, Sigtuna
  • Kristina Jonsson , Sätunaskolan, Sigtuna
  • Anna (Abbe) Hälinen och Laila Westergren, Gärdesskolan, Sollentuna
  • Darren Maharaj, International School, Sollentuna
  • Pierre Persson , International School, Sollentuna
  • Ruby Larsson, International School, Sollentuna
  • Carl-Michael Larsson, Globala gymnasiet, Stockholm
  • Claes Eriksson, Klastorpsskolan, Stockholm
  • Frida Monsén , VittraTelefonplan, Stockholm
  • Håkan Elderstig, Innovation School, Stockholm
  • Joakim Wendell , Åsö Vuxengymnasium, Stockholm
  • Katarina Lycken , Östra Reals gymnasium, Stockholm
  • Malin Broberg , Fredrikshovs slottsskola, Stockholm
  • Malin Larsson, Alviksskolan, Stockholm
  • Charlotta Lindh , Thomasgymnasiet, Strängnäs
  • Kristina Nordlander , Bredsandsskola, Sundsvall
  • Sofia Tarberg, Asta Grubb, Lena Nordlander, Ann-Marie Bengtsson-Westin, S:t Olofsskolan, Sundsvall
  • Anna Fransson , Sunne RO, Sunne
  • Christina Holmström , Örbyhusskola, Tierp
  • Marion Wolrath , Fornuddens Förskola, Trollbäcken, Tyresö
  • Christina Sikström , Centrala skolområdet, Trollhättan
  • Ellinor Sjöblom, , Björndalsskolan, Trollhättan
  • Anna-Karin Olsson , Tomtaklintskolan, Trosa
  • Jenny Thörnfeldt och Yvonne Wigh , Mediateket, Trosa
  • Annika Stam, Nyboda skola, Tyresö
  • Peter Jansson , Nyboda skola, Tyresö
  • Åsa Öfors , Tyresö Skoldatatek, Tyresö
  • Lena Åkersten , Ersmarksskola, Umeå
  • Malin Söderberg, Linneaskolan, Umeå
  • Nina Simm , Ersängsskolan, Umeå
  • Daniel Gomejzon, Väsby Nya Gymnasium, Upplands Väsby
  • Elisabet Jagell , Växthuses skola, Uppsala
  • Annie Lagnander och Beatrice Sahlström , Långedragsskolan, V.Frölunda, Göteborg
  • Mathias Olofsson, Framtidskompassen, Vellinge
  • Susanne Nystedt, Viskaforsskolan, Viskafors, Borås
  • Carolina Sjögren, Enehagensskola, Värnamo
  • Anna-Carin Wiberg , Trollbacksskolan, Västerås
  • Annika Sundström , Barkaröskolan, Västerås
  • Cecilia Johansson, Herrgärdsskolan, Västerås
  • Dan Svanbom , Önstaskolan, Västerås
  • Fredrik Söderlund , Lövängens förskola, Västerås
  • Kajsa Bernhardsson , Hammarbyskolan, Västerås
  • Lisbeth Mörstam , Högstorpsskolan, Växjö
  • Anki Demred , Backaskolan, Ystad
  • Angela Stjernström , Roslagskulla, Åkersberga, Österåker

 

Möt ett urval av de nominerade 2013

Du möter nedan trettio av de nominerade till guldäpplet 2013. Klicka på respektive foto för visning av pdf.





Vad är GULDÄPPLET?

Aktuellt om Stipendiet GULDÄPPLET
Läs mer Bakgrund om GULDÄPPLET
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2013
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2012
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2011
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2010
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2009
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2008
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2007
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2006
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2005
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2004
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2003
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2002
Läs mer om Guldäpplet och Yngve Lindbergs minnesfond
Läs mer om Yngve Lindberg
Läs mer om Stiftelsen, tidskriften och föreningen DIU/Datorn i utbildningen