GULDÄPPLET 2014

Nominerade 2014

Nominerade till GULDÄPPLET 2014 (sorterade efter kommun)

Irene Ehrnholm Sandhultsskolan/Sjömarkenskolan Borås
Leif Blomqvist Särlaskolan Borås
Sandra Tauberman Burlövs Kommun Burlövs Kommun
Monica Ekman Victor Rydbergs samskola Danderyd
Sara Gunnarsson Baldersskolan Danderyd
Annika Sjödahl Västerledsskolan (from ht
 2014 sammanslagen
med S:t Iliansskolan)
Enköping
Monica Englund Källebergsskola Eslöv
Johan Andersson Forshagaakademin Forshaga
Linda Ammitzböll Sjumilaskolan Göteborg
Eva Björklund Herrgårdsskola Göteborg
Peter Mägi Burgårdens utbildningscentrum Göteborg
Raili Syvänen Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
Lotta Karlsson Östergårdsskolan Halmstad
Helena Gaudenz  Halmstad
Chris Hansson Procivitas Helsingborg
Michael Lindquist Huddinge
Marie Tängdén Sjödalagymnasiet Huddinge
Emma Alenius Bromangymnasiet Hudiksvall
Malin Hjalmarsson Albäcksskolan Hultsfred
Sara Bruun Furutorpsskolan Hässleholm
Petra Rosén Furutorpsskolan,Vinslöv Hässleholms kommun
Olga Voropai  Aspnässkolan Järfälla
Natalia Prokhodtsevaa Aspnässkolan Järfälla
Nina Edlund Fjällen för- och grundskola Järfälla
Liliann Byman-Frisén Älvkullegymnasiet Karlstad
Elisabeth Banemark IKT -pedagog  Kristianstad
Kerstin Söderqvist Kommunala vuxenutbildningen Lessebo
Katarina Törnqvist Christinaskolan Lidingö
Rosana Månsson Lorensbergaskolan 7-9 Ludvika
Katarina van Deventer Residensskolan Luleå
Karin Hallberg Bergskolan Luleå
Katarina Eriksson  Alviksskolan Luleå
Tove Andersson Lysekil kommun
Helena von Malorite Mottagningsskolan Mosaik Malmö stad
Stefan Fornestedt Ängsdals skola Malmö (Bunkeflostrand)
Ingela Clarin Ängsdals skola Malmö (Bunkeflostrand)
Stina Hammarlund Egebyskolan Mjölby
Lisen Bolander Myrsjöskolan Nacka
Mattias Åman Mediagymnasiet, Nacka strand Nacka
 Edmund England Mediagymnasiet, Nacka strand Nacka
Mathias Rosenqvist  Mediagymnasiet, Nacka strand Nacka
Tomas Wahlberg Mediagymnasiet, Nacka strand Nacka
Stiliani Savvidou Boo Gårds Skola Nacka Kommun
Anders Skanetofth Erlaskolan Norrköping
Sara Ahlén Ektorpsskolan Norrköping
Jonas Lindahl Freinetskolan Hugin Norrtälje
Emelie Allen-Ross Kvisthamraskola Norrtälje
Maria Lindqvist  Lommarskolan Norrtälje
Sara Sundholm Lillhagaskolan Nykvarn
Marie Trapp Råby och Släbro skolor Nyköping
Kristina Skafvenstedt Svandammsskolan Nynäshamn
Pernilla Persson Lexby skola Partille
Jacob Möllstam Jonsereds skola Partille
Erik Martinsson Lexby skola Partille
Frida Lindén Vallhamra skola Partille
Pernilla Laursen Furulunds Skola Partille
Johanna Höckersten Jonsereds skola Partille
Marie Stenqvist Porthälla gymnasium Partille
Maria Hagblad Vallaskolan Sala Kommun
Madeleine Högman Murgårdsskolan Sandviken
Karin Lepistö Murgårdsskolan Sandviken
Maria Haglöf Sätra skola Sandviken
Andreas Nordh Ekillaskolan Sigtuna
Arian Asinger Ekillaskolan Sigtuna
Mikael Larsson  Valstaskolan Sigtuna
Henrik Carlsson Valstaskolan Sigtuna
Kristina Jonsson Råbergsskolan Sigtuna kommun
Charlotta Wasteson gymnasiesärskolan  Simrishamns kommun
Åsa Roosqvist Emanuelskolan Sjöbo
Pontus Carlström Storkskolan Sjöbo
Anne Kovacic-Andersson Färsinga lärcentrum Sjöbo
Sandra Andersson grundsärskolan, Sjöbo Sjöbo
Anna Tuvesson Emanuelskolan Sjöbo kommun
Ylva Pettersson Katedralskolan Skara
Lisa Eriksson Rälsen Sollentuna Kommun
Marie Kjellberg Töjnanskolan Sollentuna Kommun
Emmy Henriks  Töjnanskolan Sollentuna Kommun
Camilla Kirvesniemi Töjnanskolan Sollentuna Kommun
Adam Jönsson Sjöängsskolan, Älvsjö Stockholm
Britt Almlid Ekman Internationella Kunskapsgymnasiet Stockholm
Malin Larsson Alviksskolan Stockholm
Karin Brånebäck Norra Ängby skola Stockholm
Reine Magnusson Husbygårdsskolan, Husby Stockholm
Joakim Wendell Åsö vuxengymnasium Stockholm
Marcus Bergenord Katarina västra förskola Stockholm
Patricia Diaz Mikael Elias Gymnasium Stockholm
Karin Nygårds Sjöstadsskolan Stockholm
Johan Westerlund Cybergymnasiet Stockholm
Mathias Nässbjer  Skönsmons skola Sundsvalls kommun
Peter Blomqvist Stöde skola Sundsvalls kommun
Ulrika Jonson Vallaskolan Södertälje
Ellinor Sjöblom  Björndalsskolan Trollhättan
Christer Sjöberg Strandskolan Tyresö
Elisabeth Nilsson Skansenskolan (grundsärskola) Uddevalla
Niclas Lind  Östermalmsskolan Umeå
Erik Larsson Östermalmsskolan Umeå
Elisabet Jagell  Växthusets skola  Uppsala
Stefan Karlberg  Vansbro Utbildningscenter Vansbro
Anton Fagergren Irsta förskolor Västerås
Therese Linnér Bäckaslövskolan Växjö
Mikael Enoksson  Lillåns skola Örebro
Conny Bäckström  Lillåns skola Örebro
Monica Niemi Vallens Förskola Östersunds kommun
Annika Persson Västerskolan, Knislinge Östra Göinge

 

Vad är GULDÄPPLET?

Aktuellt om Stipendiet GULDÄPPLET
Läs mer Bakgrund om GULDÄPPLET
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2014
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2013
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2012
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2011
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2010
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2009
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2008
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2007
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2006
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2005
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2004
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2003
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2002
Läs mer om Guldäpplet och Yngve Lindbergs minnesfond
Läs mer om Yngve Lindberg
Läs mer om Stiftelsen, tidskriften och föreningen DIU/Datorn i utbildningen