GULDÄPPLET 2016

Grattis, alla fantastiska nominerade till Guldäpplet 2016!


Ett stort grattis till de nominerade till lärarstipendiet Guldäpplet!

Guldäpplet har delats ut sedan 2002 till lärare som förnyat undervisningen med stöd av IT, arbetar inkludernade och bidragit till kollegernas kompetensutveckling genom att dela med sig av sina idéer och erfarenheter. Det är ett prestigefyllt pris och det är fantastiskt många kompetenta och kvalificerade nominerade. Årets nominering till lärarpriset Guldäpplet avslutades den 1 juni. Tack till alla som bidragit till nomineringarna!

Vad händer framöver?
Jurybeslut. Guldäpplejuryn har ett sammanträde i september där finalister utses. Dessa offentliggörs i samband med Bokmässan i Göteborg i slutet av september.

Prisutdelningen äger rum på Skolforum i Älvsjö måndagen den 31 oktober kl 11.00 då vinnare avslöjas. Det blir vidare öppna seminarier med pristagarna och tidigare Guldäpplevinnare den 31 okt och 1 nov.

I juryn för Guldäpplet sitter representanter för samtliga partners samt vinnarna av Guldäpplet och Guldäpplejuryns särskilda pris 2014 och 2015

Guldäpplet utdelas av Stiftelsen Yngve Lindbergs minne, vars partners är:
• Lärarförbundet
• Lärarnas Riksförbund
• Sveriges Kommuner och Landsting
• Specialpedagogiska skolmyndigheten
• Statens Medieråd
• Netsmart AB
• Studentlitteratur AB
• Tieto Education, Healthcare & Welfare AB
• Gleerups Utbildning AB
• Föreningen DIU och stiftelsen DIU, grundare och koordinator

Följ oss på webbplatsen GULDÄPPLET!

Nominerade till GULDÄPPLET 2016 (sorterade efter kommun)
Fredrik Sandström Gäddgårdsskolan Arboga
Mikael Sundström Alirskolan Bollnäs
Sofia Kruth Sandhultskolan Borås
Emilie Meckbach Tullinge gymnasium Botkyrka
Kajsa Rosenqvist St: Botvidsgymnasiet Botkyrka
Katarina Sjöberg St: Botvidsgymnasiet Botkyrka
Niina Sjöberg rektor S:t Botvids gymnasiesärskola Botkyrka
Sara Yoder Banslättsskolan Botkyrka
Therese Westerberg S:t Botvids gymnasium Botkyrka
Hanna Forsberg Viktor Rydberg Danderyd
Emelie Hahn S:t Iliansskolan Enköping
Birgitta (Gittan) Berglund Gruvrisskolan Falun
Jennie Englund Linghedsskolan Falun
Marcus Henriksson Lugnet Falun
Johan Andersson Forshagaakademin Forshaga
Monika Wigren Wisby gymnasieskola Gotland
Adam Palmquist Magelungen Karlaskolan Göteborg
Ann-Christine Ryberg Center för språkintroduktion Göteborg
Felix Gyllenstig Serrao Frölundaskolan Göteborg
Jon Ohlsson Göteborgs Högre Samskola Göteborg
Veronie Lejonord Stocksätterskolan Hallsberg
Camilla Göransson Gantofta skola Helsingborg
Anders Enström Östra grundskolan Huddinge
Andreas Enebog Sjödalsgymnasiet Huddinge
Caroline Hägg Sjödalsgymnasiet Huddinge
Marie Tängdén Sjödalsgymnasiet Huddinge
Mikael Tylmad Södertörns friskola Huddinge
Peter Holgersson Läraskolan Håbo
Johannes Tigerström Läraskolan Håbo
Linda Svanberg Järfälla gymnasium Järfälla
Marija Gustafsson Sandagymnasiet Jönköping
Linnea Utterström Norrskenets friskola Kalix
Mari Gasslander Lars Kaggskolan Kalmar
Maria Olsén Ölands Gymnasium Kalmar
Marie Wolke Jenny Nyströmsskolan Kalmar
Monica Enberg Axel Weüdelskolan Kalmar
Viktoria Fernstedt Westberg Stagneliusskolan Kalmar
Martin Löfgren Norrevångskolan Karlshamn
Per Ahlkvist Norrevångskolan Karlshamn
Magnus Svensson Jändelskolan Karlskrona
Helena Nilsson Hjalmar Lundbohmsskolan (del av Lapplands gymnasium) Kiruna
Maria Franzen Högåsskolan Knivsta
Agneta Hedenström Antnäs Luleå
Eva Rännar Alviksskolan Luleå
Katarina Eriksson Alviksskolan Luleå
Otto Vretare Gymnasieskolan Vipan Lund
Helena Jeromin Boukefs Privatskola Malmö
Laila Fredriksson Hermods SF Malmö
Kerstin Gatu Mora Folkhögskola Mora
Savvidou Stiliani Boo Gårds skola Nacka
Åsa Grath Da Vinciskolan Nacka
Anna Björk Arthur Engbergskolan Nordanstig
Johan Lundblad Erlaskolan Norrköping
Jonas Gustafsson. Rodengymnasiet Norrtälje
Jonas Hall Rodengymnasiet Norrtälje
Sofia Diefke Orsaskolan Orsa
Claes Rehn Lillboskola, Edsbyn Ovanåker
Arian Asinger Ekillaskolan Sigtuna
Cecilia Fredin Skepptuna skola Sigtuna
Linda Lindkvist Skepptuna skola Sigtuna
Anders Lind Korsavadsskolan Simrishamn
Ann-Louise (Ali) Persson Simrislunds skolområde Simrishamn
Britt-Marie Åkesson Jönsson Simrislunds skolområde Simrishamn
Donjeta Vlassaliu Simrislunds skolområde Simrishamn
Jeanette Ovesson Simrislunds skolområde Simrishamn
Madeleine Liwell Jeppsson Gärsnäs skola Simrishamn
Ulla-Märta Rystedt Simrislunds skolområde Simrishamn
Zuzanne Ljungblad Simrislunds skolområde Simrishamn
IngaMaja Berg Storkskolan Sjöbo
Camilla Askebäck Diaz Södermalmsskolan Stockholm
Göran Dessen Norra Real Stockholm
Heidi Fredriksson Sirén Grimstaskolan Stockholm
Helena Bergsmark och arbetslaget åk Eiraskolan Stockholm
Helen Törnqvist Kista International School Stockholm
Lotta Bohlin Årstaskolan Stockholm
Maria Ahlström Ross Tensta gymnasium Stockholm
Mårten Hultgren Kungsholmens gymnasium Stockholm
Oskar Uggla Södermalmsskolan Stockholm
Patricia Diaz St Mikaels Gymnasium Stockholm
Rolf Klinth Norra Real Stockholm
Anette Bergman Stöde skola Sundsvall
Mathias Mjörnheim Skönsmons skola Sundsvall
Renée Diaz Internationella Engelska Skolan Sundsvall
Hülya Basaran Välkomsten Trollhättan
Åsa Edenfeldt Täby Enskilda Gymnasium Täby
Morgan Sandblom Sommarhemsskolan Uddevalla
Rizah Sheqiri Ramneröd Uddevalla
Erik Larsson Östermalmsskolan Umeå
Niclas Lind Östermalmsskolan Umeå
Elisabet Jagell Växthusets skola Uppsala
Maja Back Träff Västra Stenhagenskolan Uppsala
Maja Fernlöf Stordammens skola Uppsala
Karin Herlitz Gustavsbergs gymnasium Värmdö
Cecilia Kroon Bredaryd Värnamo
Anna-Karin Florén Ström Dingtuna skola Västerås
Anton Fagergren Irsta förskolor Västerås
Jeanette Larnebo Nybyggeskolan Västerås
Jesper Tatti Vallby förskola Västerås
Linda Bjällerstedt Bjurhovdasmyckets förskola Västerås
Mayder Espinosa Alvarez Pettersbergs förskolor Västerås
My Åkerman Solvägens förskola Västerås
Sara Bergström Bjurhovdasmyckets förskola Västerås
Mikael Bruér Fagrabäckskolan Växjö
Erik Johansson Bergagårdsskolan Öckerö
Conny Bäckström Lillåns skola Örebro
Liselott Bragd Tullängsgymnasiet, Riksgymnasiesärskolan för döva och hörselskadade Örebro
Manuel Lindström Kastalskolan, Brunflo Östersund

 

Vad är GULDÄPPLET?

Aktuellt om Stipendiet GULDÄPPLET
Läs mer Bakgrund om GULDÄPPLET
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2015
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2014
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2013
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2012
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2011
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2010
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2009
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2008
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2007
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2006
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2005
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2004
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2003
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2002
Läs mer om Guldäpplet och Yngve Lindbergs minnesfond
Läs mer om Yngve Lindberg
Läs mer om Stiftelsen, tidskriften och föreningen DIU/Datorn i utbildningen