GULDÄPPLET 2017

Grattis, alla fantastiska nominerade till Guldäpplet 2017!


Ett stort grattis till de nominerade till lärarstipendiet Guldäpplet!

Guldäpplet har delats ut sedan 2002 till lärare som förnyat undervisningen med stöd av IT, arbetar inkludernade och bidragit till kollegernas kompetensutveckling genom att dela med sig av sina idéer och erfarenheter. Det är ett prestigefyllt pris och det är fantastiskt många kompetenta och kvalificerade nominerade. Årets nominering till lärarpriset Guldäpplet avslutades den 1 juni. Tack till alla som bidragit till nomineringarna!

Vad händer framöver?
Jurybeslut. Guldäpplejuryn utser finalister. Dessa offentliggörs i samband med Bokmässan i Göteborg den 28 september.

Prisutdelningen äger rum på Skolforum i Älvsjö måndagen den 30 oktober kl 11.00 då vinnare avslöjas. Det blir vidare öppna seminarier med pristagarna samma dag.

I juryn för Guldäpplet sitter representanter för samtliga partners samt vinnarna av Guldäpplet och Guldäpplejuryns särskilda pris 2015 och 2016

Guldäpplet utdelas av Stiftelsen Yngve Lindbergs minne, vars partners är:
• Lärarförbundet
• Lärarnas Riksförbund
• Sveriges Kommuner och Landsting
• Specialpedagogiska skolmyndigheten
• Statens Medieråd
• Gleerups Utbildning AB
• Netsmart AB
• Studentlitteratur AB
• Tieto Education, Healthcare & Welfare AB
• Föreningen DIU och stiftelsen DIU, grundare och koordinator

Följ oss på webbplatsen GULDÄPPLET!
Du kan nå oss via e-post: guldapple@diu.se

Nominerade till GULDÄPPLET 2017 (sorterade efter kommun)
Listan upptar ej namn på nominerade vilka redan tidigare fått Guldäpplet.

Carolina Sanderberg skolförvaltningen i Alvesta kommun Alvesta
Toomas Aadli Sven Eriksonsgymnasiet Borås
Hanna Forsberg Viktor Rydberg Gymnasium, Djursholm Danderyd
Emma Nääs Jonslundsskola Essunga
Jenny Englund Linghedsskola Falun
Marcus Henriksson Lugnetgymnasiet  Falun
Johan Andersson Forshagaakademin Forshaga
Anders Randler Wisbygymnasiet Gotland
Marianne Åbom Löfgren Alleskolan Gotland
Monica Norström grundskola Lyckåkerskolan Gotland
Bengt Sondén Individuella alternativet, Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
Cecilia Lind Johannebergsskolan Elyseeum, Montessori Göteborg
Daniel Edvardsson Santosskolan Göteborg
Sara Tadi Hammarkullsskolan i Angered Göteborg
Annika Eriksson Bulling Brottkärrsskolan Göteborg, Askim-Frölunda-Högsbo
Felix Gyllenstig Serrao Frölundaskolan Göteborg, Askim-Frölunda-Högsbo
Veronie Lejonord Stocksätterskolan Hallsberg
Åsa Eriksson Nylin Stocksäterskolan Hallsberg
Markus Hulander Jutarumsskolan Halmstad
Martina Bystedt Jutarumsskolan Halmstad
Camilla Göransson Gantofta Skola Helsingborg
Eva Svensson Laröds skola, byter ht-17 till Gustavslundsskolan Helsingborg
Maria Josephina Lindqvist Dalhems förskolor Helsingborg
Petter Danielsson Hofors Kommun Elevhälsa och stöd Hofors
Annika Sjödahl Gröna Dalenskolan (fr.o.m. augusti 2017) Håbo
Linda Svanberg Järfälla gymnasium, Järfälla. Järfälla
Eva Furehill Öxnehagaskolan i Huskvarna Jönköping
Marija Gustafsson Sandagymnasiet Jönköping
Anna Nord Stagneliusskolan Kalmarsunds gymnasieförbund
Anna-Karin Almswik Axel Weüdelskolan Kalmarsunds gymnasieförbund
Daniel Nilsson Stagneliusskolan Kalmarsunds gymnasieförbund
Hans Gustavsson Jenny Nyströmsskolan Kalmarsunds gymnasieförbund
Jessica Eriksson Sundsta gymnasiet i Karlstad Karlstad
Mikael Brolin Sandbäcksskolan Katrineholm
Niklas Johansson Järvenskolan Södra Katrineholm
Maria Franzén Högåsskolan Knivsta
Karolina Klingborg Hålta skola F-6 Kungälv
Tomas Andersen Ullvigymnasiet Köping
Ingela Wiklund Hjalmar Lundbohmsskolan Lapplands gymnasium (Kiruna)
Stina Björnström Lapplands gymnasium Kiruna Lapplands gymnasium (Kiruna)
Susanne Niemi Laestadiusskola Lapplands gymnasium (Pajala)
David Nordqvist De la Gardieymnasiet Lidköping
Jessica Tidblom De la Gardieymnasiet Lidköping
Magdalena Fastén De la Gardieymnasiet Lidköping
Mikael Eklund LBS Kreativa Gymnasiet Linköping Linköping
Marie-Helen Menmark Antnässkolan Luleå
Veronica Wendin Nya Läroverket, Bergnäset Luleå
Tomas Audhav Residensskolan Luleå 
Otto Vretare Gymnasieskolan Vipan Lund
Patrik Olsson katedralskolan Lund
Johan Alm Holmaskolan  Malmö
Magnus Rosshagen MediaGymnasiet - Nacka Strand Nacka
Magnus Welander YBC Nacka
Mathias Rosenqvist MediaGymnasiet - Nacka Strand Nacka
Mattias Åman MediaGymnasiet - Nacka Strand Nacka
Stella Savvidou Boo Gårds skola Nacka
Stefan Nilsson Enebyskolan Norrköping
Anna Bäckbro Partille Kommun Partille
Eva Söderberg Vallhamra skola Partille
Frida Lindén Vallhamra skola Partille
Jenny Bolander Furulunds skola Partille
Nina Agelii Ugglums skola, Partille kommun Partille
Christina Strand Thorén framtid, Ronneby Ronneby
Fredrik Norman Bessemerskolan Sandviken
Ida Rudin Steningehöjdens skola Sigtuna
Emma Forsberg Helenelundsskolan Sollentuna
Greger Ravik Helenelundsskolan Sollentuna
Kim Jensen Gärdesskolan Sollentuna
Théreés Eklund Utbildning Silverdal Sollentuna 
Cecilia Christiansen nominerad tillsammans med Ulrihca Malmberg Carlssons Skola Stockholm
Lina Bokström ABF Stockholm Stockholm
Mia-Lena Gusterman Eriksdalsskolan Stockholm
Savina Tamborini Språkcentrum Stockholm
Ulrihca Malmberg, nominerad tillsammans med Cecilia Christiansen Carlssons Skola Stockholm
Asta Grubb (nominerad tillsammans med Sarah Thungström, och Monica Pettersson) S:t Olofsskolan Sundsvall
Jimmie Nordberg Lucksta Skola Sundsvall
Monica Pettersson, nominerad tillsammans med Asta Grubb och Sarah Thungström S:t Olofsskolan Sundsvall
Peter Blomqvist Stöde skola Sundsvall
Renee Diaz Internationella Engelska Skolan Sundsvall Sundsvall
Sarah Thungström, nominerad tillsammans med Asta Grubb och Monica Pettersson St Olofsskolan  Sundsvall
Maria Glawe Söderslättsgymnasiet Trelleborg
Jay Almasi Tibble Fristående Gymansium Täby
Jay Almasi och Henrik Mickos Tibble Fristående Gymansium Täby
Maria Resenius Uddevalla Vuxenutbildning Uddevalla
Therese Öberg Runby skola Upplands Väsby
Elisabet Jagell Växthusets skola (ev nu Valsätraskolan) Uppsala
Emelie Hahn Gränbyskolan, Uppsala (fr.o.m. aug 2017) Uppsala
Anne Dahlin Ekebyskolan Vallentuna
Lina Bårdskär Barba Vellinge Lärcenter och Sundsgymnasiet Vellinge
Mattias Nylander
Sundsgymnasiet/Vellinge lärcenter Vellinge kommun Vellinge
Jenny Viking Luktärtens förskola Väaterås
Linda Bjällerstedt o Sara Bergström Bjurhovdasmyckets förskola Västerås
Mari Häggqvist Villebrådets Förskola Västerås
Carita Fall, nominerad tillsammans med Magge de Bernardo Kvicksunds förskola Västerås
Carolin Högström Piltorps förskola Västerås
Magge de Bernardo, nominerad tillsammans med Carita Fall Kvicksunds förskola Västerås
Sara Bergström Bjurhovdasmyckets förskola Västerås
Per Klasson skolförvaltningen i Växjö kommun Växjö
Sverker Ahrent Ystad Gymnasium Ystad

Juryn 2017
Juryn består av de två senaste årens pristagare och av partnerrepresentanter:

  • Marcus Arwidson, Netsmart AB
  • Peter Becker, ordförande Stiftelsen DIU, ordförande i juryn
  • Stefan Bonn, samordnare it i lärandet, Specialpedagogiska skolmyndigheten
  • Anna Carlsson, projektledare, avd för digitalisering, Center för eSamhället, Sveriges Kommuner och Landsting
  • Helena Dal, verksamhetsansvarig för information och vägledning, Statens Medieråd
  • Lena Elfvingsson, verksamhetschef, Certifierat i Sverige AB - CESAB
  • Robert Fahlgren, 2:e vice ordförande i Lärarförbundet, Skellefteå
  • Elin Forss, produktutvecklare, Tieto Education, Healthcare & Welfare AB
  • Åke Grönlund, professor, Örebro universitet
  • Elisabeth Lennartsdotter, kommunikationschef, Gleerups
  • Lena Nydahl, koordinator Framtidens lärande, Simrishamn
  • Ronny Pettersson, Förlagschef, Skola och lärarutbildning, Studentlitteratur AB
  • Ragnar Sjölander, förbundsstyrelsen i Lärarnas Riksförbund, Stockholm
  • Jonas Hall, lärare i matematik på Rodengymnasiet i Norrtälje, Guldäpplet 2016
  • Anna Kaya, lärare i svenska som andraspråk, projektledare vid Nationellt centrum för svenska som andraspråk (NC), vid Stockholms universitet, Guldäpplejuryns särskilda pris 2016
  • Hülya Basaran, lärare i svenska som andraspråk, universitetsadjunkt vid Högskolan Väst, Guldäpplejuryns särskilda pris 2016
  • Anton Fagergren, förskollärare vid Irsta förskolor i Västerås, pristagare Guldäpplet 2016
  • Martin Löfgren, språklärare, högstadiet på Norrevångsskolan i Karlshamn, pristagare Guldäpplet 2016
  • Per Ahlkvist, SO-lärare, högstadiet på Norrevångsskolan i Karlshamn, pristagare Guldäpplet 2016
  • Cecilia Johansson, lärare på Helenelundsskolan i Sollentuna, Guldäpplet 2015
  • Micke Kring it-pedagog på Årstaskolan i Stockholm, Guldäpplejuryns särskilda pris 2015
  • Jenny Edvardsson, lärare på Wendesgymnasiet i Kristianstad, pristagare Guldäpplet 2015
  • Tülay Gürgün, modersmålslärare, förstelärare inom IKT, Sundbyberg, pristagare Guldäpplet 2015

Vad är GULDÄPPLET?

Aktuellt om Stipendiet GULDÄPPLET
Läs mer Bakgrund om GULDÄPPLET
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2016
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2015
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2014
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2013
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2012
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2011
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2010
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2009
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2008
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2007
Läs mer om Vinnare, finalister och nominerade till GULDÄPPLET 2006
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2005
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2004
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2003
Läs mer om Vinnare och nominerade till GULDÄPPLET 2002
Läs mer om Guldäpplet och Yngve Lindbergs minnesfond
Läs mer om Yngve Lindberg
Läs mer om Stiftelsen, tidskriften och föreningen DIU/Datorn i utbildningen